Wieża ciśnień w Parku Bolesława Chrobrego
Górująca w panoramie miasta wieża ciśnień stanowi rzadkiej klasy zabytek XIX-wiecznej techniki. Położona jest na terenie stargardzkich plant, otaczających Stare Miasto. Wzniesiona została w stylu neogotyckim, w latach 1896-1897, według projektu Heinricha Denekego – miejskiego architekta i autora wielu realizacji na terenie Stargardu i okolic.
Budowla mierzy 65 m i mieści w sobie zbiornik o pojemności 500 m³. Przyziemie wieży ma kształt ośmioboku, z którego wznosi się korpus w formie walca. Część zbiornikową, wyraźnie szerszą, wieńczy krenelaż z blendami, a całość nakryta została ośmiobocznym stożkiem. Ostrołukowe okna oraz portal obramione są glazurowana cegłą. Portal wieńczy rozeta otoczona przez dwie, pochyłe tarcze herbowe.
Zadaniem wieży było utrzymanie stałego ciśnienia w sieci miejskich wodociągów – i tę funkcję pełni ona do dziś, będąc jednocześnie najwyższą tego typu budowlą w Polsce.
W 2007 roku wykonana została renowacja obiektu, podczas której m.in. wyczyszczono go i uzupełniono braki w elewacji. Od kilku lat, dzięki iluminacjom świetlnym, wieżę można podziwiać również nocą.
Małgorzata Gryciuk/MAH w Stargardzie
O autorze medalu
Po raz kolejny medal na Bieg o Błękitną Wstęgę zaprojektował arch. Robert Wowk – członek Stargardzkiego Klubu Lekkoatletycznego, który prowadzi Pracownię Projektową „PORTAL” w Stargardzie. Firma z niemal 25-letnim doświadczeniem świadczy kompleksowe usługi w zakresie projektów urbanistycznych, architektonicznych, wielobranżowych projektów budowlanych i wykonawczych. Zajmuje się uzyskiwaniem wszystkich niezbędnych uzgodnień formalno-prawnych wraz z pełnieniem nadzorów autorskich i inwestorskich. Do każdego zlecenia podchodzi w sposób indywidualny, spełniając oczekiwania inwestora niezależnie od skali inwestycji: od małej zabudowy jednorodzinnej po duże obiekty mieszkalne, użyteczności publicznej i przemysłowe.
Praca zawodowa Roberta Wowk przeplata się z wieloma pasjami: wędkowaniem, żeglowaniem, narciarstwem, bieganiem. W 2014 r. zdobył Koronę Maratonów Polskich, ale szczególną satysfakcję czerpie z długodystansowych biegów górskich, w których wielokrotnie brał udział. Niekomercyjne projekty medali na Bieg o Błękitną Wstęgę z historycznym tłem naszego miasta są owocem połączenia spełnienia w pracy zawodowej i radości w bieganiu.
Przedstawiając Wam osobę projektanta chcemy pochwalić się tegorocznym medalem, zaprosić do biegania i korzystania z usług Pracowni Projektowej „PORTAL” ze Stargardu – kontakt portal.stargard@gmail.com, tel. 609 48 13 19.