Medal XV Edycji Biegu „O Błękitną Wstęgę”

Projekt medalu:
Robert Wowk – Biuro Projektów Portal

kliknij i dowiedz się więcej o autorze projektu

Baszta Tkaczy (Lodowa)

Na wyspie otoczonej dwiema jezdniami obecnej ulicy Bolesława Krzywoustego (dawniej ul. Wielkiej Tkackiej, później ul. Królewskiej) w Stargardzie stoi samotnie, acz wzniośle i dumnie, Baszta Tkaczy. Niegdyś mieściła nie tylko obrońców i strażników miasta, ale także i… lód.

Wzniesiona w II połowie XV wieku baszta liczy 31 metrów wysokości i posiada osiem kondygnacji. Jej konstrukcja podzielona jest na trzy części. Rozpoczyna ją prostopadłościenna podstawa, z której wyrasta cylinder, nad którym znajduje się ośmioboczny bęben zakończony stożkiem. Wzdłuż ścian podstawy baszty nadal widoczne są ślady po przylegającym do niej z dwóch stron murze miejskim. Jej nazwa pochodzi od stargardzkiego cechu tkaczy. Rzemieślnicy ci byli odpowiedzialni za obronę miasta w tym punkcie. Później nazwano wieżę także Basztą Lodową, gdyż jeszcze w końcu XIX wieku, w jej dolnej części funkcjonowała lodownia. Przetrzymywano w niej lód, dawniej rzadki i luksusowy surowiec. Wiązało się to z zanikaniem dotychczasowej funkcji obronnej budowli i jej adaptacją na potrzeby gospodarcze.

Wraz z pozostałymi elementami stargardzkich obwarowań miejskich, które przetrwały wieki, została wpisana w 2010 r. na listę Pomnika Historii.

Piotr Tarnawski, MAH w Stargardzie

Rysunek baszty od strony polnej, przekrój poprzeczny i rzuty poziome z: F. Boehmer, Geschichte der Stadt Stargard in Pommern. Bd. I; Geschichte der Stadt im Mittelalter, Stargard i. Pom. 1903. (wkładka między stronami 224 a 225)

Autorem fotografii jest Andrzej Bierca z MAH w Stargardzie

O autorze medalu

Po raz kolejny medal na Bieg o Błękitną Wstęgę zaprojektował arch. Robert Wowk – członek Stargardzkiego Klubu Lekkoatletycznego, który prowadzi Pracownię Projektową „PORTAL” w Stargardzie. Firma z niemal 25-letnim doświadczeniem świadczy kompleksowe usługi w zakresie projektów urbanistycznych, architektonicznych, wielobranżowych projektów budowlanych i wykonawczych. Zajmuje się uzyskiwaniem wszystkich niezbędnych uzgodnień formalno-prawnych wraz z pełnieniem nadzorów autorskich i inwestorskich. Do każdego zlecenia podchodzi w sposób indywidualny, spełniając oczekiwania inwestora niezależnie od skali inwestycji: od małej zabudowy jednorodzinnej po duże obiekty mieszkalne, użyteczności publicznej i przemysłowe.

Praca zawodowa Roberta Wowk przeplata się z wieloma pasjami: wędkowaniem, żeglowaniem, narciarstwem, bieganiem. W 2014 r. zdobył Koronę Maratonów Polskich, ale szczególną satysfakcję czerpie z długodystansowych biegów górskich, w których wielokrotnie brał udział. Niekomercyjne projekty medali na Bieg o Błękitną Wstęgę z historycznym tłem naszego miasta są owocem połączenia spełnienia w pracy zawodowej i radości w bieganiu.

Przedstawiając Wam osobę projektanta chcemy pochwalić się tegorocznym medalem, zaprosić do biegania i korzystania z usług Pracowni Projektowej „PORTAL” ze Stargardu – kontakt portal.stargard@gmail.com, tel. 609 48 13 19.