Rzeka Ina
To ona była tu pierwsza, to przy niej powstały stałe osady, z których ukształtowało się późniejsze miasto. Dziś przepływa przez Stargard z południa na północ, mijając po drodze Stare Miasto i towarzysząc stargardzkim plantom. W dawnych wiekach odegrała główną rolę w rozwoju gospodarczym Stargardu, a pośrednio, gdy stargardzianie z powodzeniem wykorzystywali jej możliwości spławne, była także, w XV w., elementem słynnej wojny pszennej pomiędzy Stargardem a Szczecinem o dominację w handlu morskim.
W średniowieczu gród wraz z podgrodziem usytuowały się w okolicach dzisiejszej Baszty Białogłówki. Była to bezpieczna lokalizacja, znajdująca się na naturalnym, obronnym miejscu otoczonym Iną i jej odnogami. Port rzeczny powstał najpierw na nieistniejącym ramieniu rzeki (w okolicach dzisiejszego Przedszkola Miejskiego nr 1), a następnie, ok. 1300 r. port przeniesiono obok dzisiejszej Bramy Młyńskiej (Portowej). Najcenniejszym towarem eksportowanym płaskodennymi barkami przez stargardzian było zboże, natomiast importowano m.in. sukna. Wspomnianymi barkami towary spławiano rzeką do Inoujścia, gdzie znajdował się port, w którym przeładowywano je na statki pełnomorskie. Stargard posiadał liczne kontakty handlowe także dzięki przynależności (od XIV do XVII w.) do Hanzy, związku miast kupieckich północnej Europy. Z czasem, po zakończeniu ery żeglugi na Inie, rzeka stała się miejscem odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców. Najbardziej znanym zabytkiem związanym z Iną jest Brama Młyńska, która niegdyś strzegła portu stargardzkiego, a także pełniła funkcję komory celnej. Jest to jedyna w Polsce i jedna z nielicznych w Europie bram wodnych, która przetrwała do dziś.
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie

O autorze medalu
Po raz kolejny medal na Bieg o Błękitną Wstęgę zaprojektował arch. Robert Wowk – członek Stargardzkiego Klubu Lekkoatletycznego, który prowadzi Pracownię Projektową „PORTAL” w Stargardzie. Firma z niemal 25-letnim doświadczeniem świadczy kompleksowe usługi w zakresie projektów urbanistycznych, architektonicznych, wielobranżowych projektów budowlanych i wykonawczych. Zajmuje się uzyskiwaniem wszystkich niezbędnych uzgodnień formalno-prawnych wraz z pełnieniem nadzorów autorskich i inwestorskich. Do każdego zlecenia podchodzi w sposób indywidualny, spełniając oczekiwania inwestora niezależnie od skali inwestycji: od małej zabudowy jednorodzinnej po duże obiekty mieszkalne, użyteczności publicznej i przemysłowe.
Praca zawodowa Roberta Wowk przeplata się z wieloma pasjami: wędkowaniem, żeglowaniem, narciarstwem, bieganiem. W 2014 r. zdobył Koronę Maratonów Polskich, ale szczególną satysfakcję czerpie z długodystansowych biegów górskich, w których wielokrotnie brał udział. Niekomercyjne projekty medali na Bieg o Błękitną Wstęgę z historycznym tłem naszego miasta są owocem połączenia spełnienia w pracy zawodowej i radości w bieganiu.
Przedstawiając Wam osobę projektanta chcemy pochwalić się tegorocznym medalem, zaprosić do biegania i korzystania z usług Pracowni Projektowej „PORTAL” ze Stargardu – kontakt portal.stargard@gmail.com, tel. 609 48 13 19.