Historia SZWLA

Historia Stargardzkiego Klubu Lekkoatletycznego, wcześniej Stargardzkiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki sięga roku 1994.

Zbliżały się Mistrzostwa Świata Weteranów LA w Buffalo (USA). Aby otrzymać finansowe wsparcie należało utworzyć w Stargardzie Szczecińskim  związek, klub, posiadający osobowość prawną, zrzeszający byłych lekkoatletów i tą drogą pozyskiwać dofinansowania, ofiarodawców, sponsorów, itp.

Inicjatorem utworzenia stowarzyszenia był Aleksander Saków były reprezentant Polski, członek kadry olimpijskiej i kadry narodowej Polski.

4 października 1994 r. z udziałem władz samorządowych miasta, posłami ziemi szczecińskiej oraz przedstawicielami władz centralnych Polskiego Związku Weteranów lekkiej Atletyki odbyło się spotkanie na którym podjęto decyzje o utworzeniu stowarzyszenia sportowego pod nazwą „Okręgowy Związek Weteranów LA” z siedzibą w Stargardzie Szczecińskim, następnie przemianowanego na „Stargardzki Związek Weteranów Lekkiej Atletyki”

16 lutego 1995 r. odbyło się zebranie założycielskie „Związku” . Uczestniczyło w nim 18 osób.

20 marca 1995 r. SZWLA został wpisany do rejestru stowarzyszeń w Sadzie Wojewódzkim w Szczecinie w dziale A pod numerem 776.

18 kwietnia 1995 r. odbyło się  I Walne Zebranie SZWLA na którym wybrano zarząd oraz komisję rewizyjną. Pierwszym prezesem został wybrany Stanisław Bartniczak. 

Obecnie przez cztery ostatnie kadencje obowiązki prezesa pełni Julian Wójcik.

Osiągnięcia SZWLA:

Od 1994 r. weterani SZWLA startują nieprzerwanie w najważniejszych imprezach świata, Europy, Polski.

Zdobywając złote, srebrne i brązowe medale.

Startowali w mistrzostwach świata weteranów i masters między innymi w : USA, Anglii, Australii, Porto Rico, Hiszpanii, Austrii, Włoszech, Francji. Na otwartych stadionach jak również w halowych mistrzostwach.

W mistrzostwach Europy weteranów zarówno na otwartych stadionach jak i halowych mistrzostwach, startowali  między innymi w : Grecji, Szwecji, Dawnym ZSRR, Włoszech, Finlandii, Niemczech, Danii, Polsce, Finlandii, Słowenii.

Do Multi medalistów naszego stowarzyszenia zalicza się kolego Aleksander Saków.

Ponadto należy wyróżnić: Włodzimierz Różyczka, Danuta Tomczyk, Ryszard Skąpski, Andrzej Skoczylas,  Wojciech Strelczuk, Teresa Ząbek, Jerzy Dunal, Mieczysław Burdzy.

17 maja 2007 r. odbyło się spotkanie integracyjne  Zarządu SZWLA z 9 osobową grupą stargardzkich biegaczy  na czele z Julianem Wójcikiem i wówczas to powstała sekcja biegowa SZWLA.

W roku 2007 – 23 czerwca odbył się pierwszy bieg o „Błękitną Wstęgę” na dystansie 9km.   W pierwszym biegu startowało 69 osób.

W X Jubileuszowym Międzynarodowym Biegu Ulicznym o „Błękitną Wstęgę ” w roku 2016 na dystansie 10 km  wystartowało 1044 zawodników z całej Polski i z zagranicy.

Od roku 2010 SZWLA organizuje biegi: Grand Prix Stargardu – pod nazwą :Cztery Pory Roku” – Wiosna, Lato, Jesień, Zima na dystansie ok. 5,4 km i od roku 2012 dla kobiet i mężczyzn wprowadzono marsz Nordinc Walking.

Po utworzeniu sekcji biegaczy, zawodnicy SZWLA uczestniczyli i uczestniczą w maratonach, supermaratonach, ultramartonach  rozgrywanych w kraju i po za granicami.  Między innymi w: Berlinie, Madrycie, Lizbonie, Pradze, Budapeszcie, Sztokholmie, Wiedniu, Mediolanie, Paryżu, Ateny, Koszyce, Nottingham, Amsterdam, Majorka, Las Palmas, Barcelona, Helsinki, Nowy Jork.

Zawodnicy SZWLA w kraju zdobywają „Koronę Maratonów Polski” jak również „Koronę Półmaratonów Polski” uczestniczą w biegach ekstremalnych – górskich, supermaratonach, ultramaratonach, triatlonach.

Biorą udział i sami są organizatorem w biegach patriotycznych.

SZWLA – organizował „Olimpiady Przedszkolaków”.  Bierzemy udział w  ramach ogólnopolskiej akcji „biegam bo lubię” biegi rekreacyjne dla mieszkańców miasta oraz tzw. Testy Coopera. Co roku 1 stycznia organizowany jest bieg Noworoczny.

Prezes SZWLA jest twórcą projektu „ścieżki rekreacyjnej” dookoła Starówki w Stargardzie. Od roku 2009 przedstawiał koncepcję takiej ścieżki dla włodarzy miasta ale niestety nie było przychylności w jej realizacji. W chwili obecnej tj. w 2017 r. część tej koncepcji będzie realizowana przez miasta, co prawda w innej wersji ale to już coś.

Od kilkudziesięciu lat Stargardzki Związek Weteranów Lekkiej Atletyki był organizatorem Mistrzostwa Polski Weteranów w Wielobojach Rzutowych (obecnie stadion  jest w remoncie) jak również jest współorganizatorem jazdy na wrotkach, biegu dla przedszkolaków na Dni Stargardu.

Członkowie Stowarzyszenia aktywnie uczestniczą w osiedlowych imprezach organizowanych przez lokalną społeczność jak również działają w komitecie doradczym Prezydenta Miasta ds. Seniorów.

Na chwilą obecną Stowarzyszenie organizuje, realizuje  projekty sportowe takie jak:

– bieg uliczny na dystansie 10km pn. Międzynarodowy Bieg Uliczny o „Błękitną Wstęgę”

– cykl biegów i marsze nornic walking dla początkujących pn. „Cztery Pory Roku” (wiosna, lato, jesień, zima).

– cykle biegów  noworocznych,

– coroczne biegi na rzecz Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka,

– dla upamiętnienia żołnierzy wyklętych bieg „Tropem Wilczym”,

– biegi cykliczne w ramach biegów „Cztery Pory Roku” dla dzieci i młodzieży,

– marszo-biegi na orientacje.

Na dzień dzisiejszy tj. listopad 2017 r. Stargardzki Związek Weteranów Lekkiej Atletyki zrzesza 63 członków.  Nadmienić należy, że wszystkie projekty i organizowane imprezy sportowe realizowane są społecznie przez członków SZWLA. Przykładem takim jest organizowany  Międzynarodowy Bieg Uliczny o „Błękitną Wstęgę”. W Polsce jako jeden z nielicznych biegów organizowanych właśnie przez pasjonatów biegania i zdrowego stylu życia,  przy wsparciu Miasta Stargard i miejscowych sponsorów.