Jeszcze nie opadły emocje związane z przyznaniem Toruniowi prawa organizacji halowych mistrzostw Europy w 2021 roku, a tymczasem miasto już szykuje się do przyjęcia gości innej prestiżowej, międzynarodowej imprezy. W dniach 24-30. marca 2019 roku w hali Arena odbędą się 8. Halowe Mistrzostwa Świata Masters. W czempionacie wezmą udział weterani lekkiej atletyki z sześciu kontynentów. Jak zapewniają organizatorzy, w gronie kilku tysięcy startujących nie zabraknie prawdziwych sław lekkoatletyki, w tym zawodników, którzy przed laty sięgali po tytuły w seniorskich mistrzostwach Europy i świata, a nawet igrzyskach olimpijskich. Włodarze miasta i władze  Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters liczą, że do rywalizacji przystąpi kilkudziesięciu olimpijczyków, w tym około 30-40 Polaków. Swój start w mistrzostwach potwierdzili już Wanda Panfil, Robert Korzeniowski i Paweł Czapiewski.

W czempionacie mogą startować też ci, którzy w sporcie seniorskim nie osiągnęli aż tak wysokiego poziomu mistrzowskiego. Ze sławami lekkiej atletyki będzie mógł zmierzyć się niemalże każdy, kto ukończył minimum 35. rok życia i komu stan zdrowia pozwala na podjęcie sportowej rywalizacji. W trakcie 10. Halowych Mistrzostw Europy Masters, które odbyły się w Toruniu w 2015 roku, startował m.in. prawie 104-letni wówczas Stanisław Kowalski ze Świdnicy. Jego występy spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem licznych krajowych i zagranicznych mediów.

. Rywalizacja będzie odbywała się w kilkunastu kategoriach wiekowych wśród kobiet i mężczyzn (przedziały wiekowe co pięć lat) i aż w 22  konkurencjach. Co ciekawe, mimo że jest to czempionat halowy, to jednak kilka konkurencji odbędzie się „na zewnątrz”. Będą to m.in. półmaraton, bieg uliczny na 10 km,  cross na 8 kilometrów w lasku przylegającym do Areny, chód na 10 km w wydaniu ulicznym oraz rzut dyskiem, młotem i oszczepem

Pod wieloma względami będą to rekordowe, największe w historii halowe mistrzostwa świata masters.

Do udziału w czempionacie zgłosiło się aż 4366 uczestników, reprezentujących 89 krajów. Rekordowa jest również liczba zadeklarowanych osobostartów (przeszło 8700) i zawodników zagranicznych (prawie 3500). Rywalizacja potrwa od 24 do 30 marca.

Nasze miasto na Mistrzostwach Świata Masters reprezentować będą:

  • Burdzy Mieczysław
  • Dunal Jerzy
  • Grzesiak Sylwia
  • Hoffman Zygmunt
  • Langner Ariel
  • Różyczka Marek
  • Suleja Joanna
  • Świerczyński Sławomir
  • Świgoń Izabela
  • Wójcik Julian

Trzymamy kciuki za Was.

Opracował: Krzysztof Bochniak

Ekipa Stargardzka na Mistrzostwa Świata Masters – stoją od lewej strony: Julian Wójcik, Ariel Langner, Joasia Suleja, Marek Różyczka, Iza Świgoń, Sławek Świerczyński, Zygmunt Hoffman „Bolt”, Jurek Dunal, Mieczysław Burdzy, (na zdjęciu brakuje Sylwii Grzesiak).