Od 01-15 maja 2022 odbyły się 24 Letnie Igrzyska Olimpijskie Głuchych w Caxias do Sul w Brazylii. To największe święto i najbardziej prestiżowa impreza sportowa osób niesłyszących. Odbywa się tak, jak tradycyjne igrzyska, w cyklu czteroletnim. Historia imprezy sięga aż 1924 roku, kiedy to w Paryżu odbyły się pierwsze igrzyska dla niesłyszących.
W klasyfikacji medalowej całej imprezy Polska zajęła wysokie 6 miejsce zdobywając 8 złotych, 22 srebrnych i 12 brązowych medali. Najlepsza okazała się reprezentacja Ukrainy, która wyprzedziła Stany Zjednoczone i Iran. Na poprzedniej olimpiadzie, która odbyła się w 2017 roku w Tureckim Samsun, Polska zdobyła jedenaście medali (1 złoty, 3 srebrne i 7 brązowych). Jak widać sukces idzie w górę! Na tegorocznej olimpiadzie uczestniczyło około 3000 zawodników ze 101 państw. Do Brazylii poleciała 156 osobowa Reprezentacja Polska Niesłyszących (sportowcy i trenerze, fizjoterapeuci, masażyści).
W niedzielny poranek 15 maja 2022 roku o godzinie 8:00 na ulicach Caxias do Sul rozegrano bieg na dystansie maratońskim, w którym wystartowała stargardzianka Agata Kosztowny wraz z: Moniką Nowak (SKSG Korna), Rafałem Nowak (SKSG Korona) i Małgorzatą Mejka (Spartan Lublin).
Mistrzem olimpijskim niesłyszących został maratończyk Michal Stanovsky z Czech. Srebrny medal olimpijski zdobył Polak Tomasz Gawroński, a brązowy medal olimpijski zdobył wśród startujących niesłyszących Polaków Rafał Nowak, który zajął bardzo wysokie V miejsce. Wśród kobiet najlepsze okazały się Niemka Nele Alder-Baerens, która wyprzedziła Włoszkę Cristina Gognę. Brązowy medal olimpijski zdobyła Koreanka Sang Oh. Kolejnie Małgorzata Mejka zajęła czwarte miejsce, a stargardzianka Agata Kosztowny piąte miejsce, natomiast do mety nie dotarła Monika Nowak.
W ostatni dzień, czyli w niedzielę 15 maja 2022 roku odbyła się ceremonia zamknięcia Igrzysk Olimpijskich Głuchych i zaproszenie sportowców na następne igrzyska w roku 2025 w Tokio w Japonii.
„Nie ukrywam, że bieg odbył się w trudnych warunkach: trasa 7 okrążeń w mieście, wysokie wzniesienie (780 m n.p.m.) i padający deszcz. Jestem szczęśliwa, że zaliczyłam moją pierwszą Olimpiadę Głuchych” oświadczyła Agata.