28 stycznia 2023 r. w auli Uniwersytetu Szczecińskiego Zarząd Kolegium Sędziów ZZPN zorganizował coroczne plenarne zebranie sędziów piłki nożnej. Podczas zebrania odbyły się egzaminy teoretyczne dla sędziów i obserwatorów z całego województwa. Wykład na temat wizerunku zawodów wygłosił Sekretarz Zarządu Kolegium Sędziów PZPN i obserwator ekstraklasy, sędzia międzynarodowy Marcin Szulc. Spotkanie odbyło się po przerwie spowodowanej pandemią, wreszcie stacjonarnie, co pozwoliło skutecznie i merytorycznie podsumować  miniony rok, było też okazją do wręczenia nagród  wyróżniającym się arbitrom.

Był wśród nich jeden o wyjątkowym sportowym, sędziowskim i organizacyjnym życiorysie…

Maratończyk (ponad 60 maratonów),  pasjonat biegów górskich, szczególnie Biegu Rzeźnika, biegów jesiennych i zimowych w ukochanych Bieszczadach,  zapalony biegacz, także narciarski (Bieg Piastów), w ramach” dyscyplin uzupełniających” – rower i jazda na rolkach (sic!)  Nie wiadomo,  co jeszcze wymyśli aby się ruszać … z pewnych źródeł wiadomo, że nie będzie to golf, bo wprawdzie ruch, ale dla niego za mało dynamiczny…

W sporcie i ze sportem od zawsze… W latach 1970 -1983 zaangażowany piłkarz amator, grający  w  tak zwanych „niższych klasach rozgrywkowych”. Następnie instruktor piłki nożnej „specjalizujący się”  w ratowaniu drużyn piłkarskich przed spadkami do „jeszcze niższych klas rozgrywkowych”… Tak było m. in. w Dobrzanach i Pęzinie. Po zakończeniu „kariery” piłkarskiej  nie rozstał się z „kopaną” i od 40 lat sędziuje zawody piłki nożnej. W roku 2018  zdobył też uprawnienia do sędziowania zawodów  lekkoatletycznych.

A o kim mowa ?  Oczywiście o wszechstronnym sportowcu amatorze  jakim jest Prezes SKL Stargard – Julian Wójcik, jako sportowiec i sędzia.

Ale to nie wszystko. Wyżej wymieniony jest pomysłodawcą i organizatorem całej palety imprez biegowych w Stargardzie. Sztandarowa, to oczywiście Bieg o „Błekitną Wstęgę, także cykl biegów dla początkujących, dzieci i młodzieży czyli „Cztery Pory Roku”, Pracował przy imprezach patriotycznych – coroczny Bieg„Tropem Wilczym” (przekazany dla OSiR Stargard ze względu na brak środków finansowych ze strony miasta), biegach charytatywnych –  biegi styczniowe dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (również przekazanych dla OSiR Stargard z tych samych powodów) , wyścigów przedszkolaków – Dzień Sportu w ramach Dni Stargardu.  Współtworzył tradycję cotygodniowych biegów po stargardzkich parkach.

Jest coś, czego nie udało mu się jeszcze zrealizować w całości – to pomysł stworzenia ścieżki biegowej wokół stargardzkich parków. Co prawda ścieżka powstała za sprawą Pan Prezydent Miasta ale to tylko pierwsza część zadania. Mamy nadzieję, że dokończenie realizacji pomysłu zostanie wcześniej czy później dokończone.

Zarząd i członkowie SKL Stargard