12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy – Kopalnia Soli w Bochni

12 lat temu biegacze z Bochni wpadli na pomysł zorganizowania biegu pod ziemią. Niezbyt głęboko, bo 212 metrów pod powierzchnią gruntu. Trasa biegu wytyczona jest zabytkowymi wyrobiskami bocheńskiej kopalni soli.

W 12 godzinnym biegu sztafetowym w Kopalni Soli w Bochni, Stargard reprezentowało czterech biegaczy Stargardzkiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki.  Drużynę stanowili Julian Wójcik, Krzysztof Adamczak, Stanisław Kaczmarczyk, Krzysztof Piechota (debiutant w tym biegu).

Ciekawostką tego biegu jest to, że wszyscy zawodnicy na dzień przed biegiem zjeżdżają  w dół kopalni. Noc spędzają pod ziemią w dwóch wieloosobowych komnatach. Następnego dnia starują w zawodach od godziny 10.00 do 22.00. Noc po biegu przesypiają pod ziemią, a w niedzielę o 10.00 następuje zakończenie imprezy i wręczenie medali, nagród. Po oficjalnym zakończeniu można wyjechać na powierzchnię.

Na trasie biegu biegacze mają wszystkie atrakcje. Tuż po starcie biegnie się pod wiatr (ruch powietrza od szybu windowego i wentylacyjnego) i lekko pod górkę. Nawrót i powrót na linię startu i mety, która jest jednocześnie strefą zmian sztafet. Tuż po minięciu strefy zmian przebiega się przez kapliczkę, a dalej chodnikiem w górę około 600 m. (kąt nachylenia nieduży, ale w drugiej części biegu da o sobie znać). Nawrót i w dół chodnikiem przez kaplicę na matę i zmiana zawodnika. Ufff – około 34 minuty odpoczynku i ponowny bieg na dystansie 2420 m. lub też dłuższa przerwa, dzieląc drużynę na 2 zespoły i biegają na zmianę przez 3 lub 2 okrążenia. Ta ceremonia trwa przez 12 godzin. Tu nie ma taryfy ulgowej, bycie członkiem drużyny zobowiązuje. Nikt nie chce zawieść kolegów. Trzeba zachować siły na całe 12 godzin, by skończyć z jak najlepszym wynikiem.

W rezultacie stargardzka drużyna uplasowała się na 33 miejscu na 65 drużyn pokonując dystans 150 km 218 m. Nasza drużyna przebiegła 62 okrążenia.

Ilość okrążeń indywidualnie:

Julian Wójcik – 16 (38,72km)

Krzysztof Adamczak – 15 (36,30km)

Stanisław Kaczmarczyk – 15 (36,30km)

Krzysztof Piechota – 16 (38,72km)

Gratulujemy!!! Jesteśmy z WAS dumni!