„Tropem Wilczym”
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych 

Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to największa impreza sportowo-edukacyjna jaka towarzyszy obchodom Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja.

„Tropem wilczym” odbywa się, by oddać hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego, którzy w latach 1944-1963 walczyli z obcą władzą zainstalowaną w Polsce pod koniec II wojny światowej, upowszechnić wiedzę na temat najnowszej historii Polski oraz zachęcić do aktywności ruchowej całych rodzin, do wspólnego spędzania wolnego czasu rodziców z dziećmi.

Tropem Wilczym w Polsce i na świecie w 2020 roku to 365 miejscowości, 650 biegów, 75 000 biegaczy i 90 000 widzów. Bieg od jednego miasta i 50 osób w 2013 roku rozwinął się do 365 miast i 75 000 osób w 2020 r.

Bohaterowie VIII edycji to: Stanisława Golec ps. Gusta, Ludwik Marszałek ps. Zbroja, Zbigniew Matysiak ps. Kowboj, Dym, Henryk Kończykowski ps. Halicz, Józef Trojan ps. Kruk, Witold Pilecki ps. Witold, Druh.

Biegacze pokonują różne odległości. Wspólny dystans to 1963 metry. Jest to symboliczna data, w tym roku poległ w walce ostatni  Żołnierz Wyklęty, Józef Franczak ps. Lalek.

Tropem Wilczym towarzyszą imprezy: rekonstrukcje historyczne, gry miejskie, koncerty, wystawy, atrakcje dla dzieci i dorosłych, a także grochówka z kuchni polowej.

Stargardzki Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowany został w tym roku przez Ośrodek Sportu i Rekreacji OSiR Stargard Sp. z o.o. we współpracy ze Stargardzkim Związkiem Weteranów Lekkiej Atletyki, Urzędem Miejskim oraz firmą InetSport (zapisy i pomiar czasu).

Bieg tradycyjnie odbył się w Parku Stefana Batorego. Biegi główne odbyły się na dystansie 1963 m oraz 5 km, natomiast biegi towarzyszące dla najmłodszych to dystans 963 m oraz 196,3 m. Łącznie w obu biegach głównych sklasyfikowano 207 osób.

Na dystansie 1963 m zwyciężył Bartłomiej TRZCIŃSKI z WMLKS STARGARD z czasem 6:40 drugi na mecie był Piotr KUCHTA z KB PIONIER SZCZECIN (6:59) , natomiast na trzecim miejscu podium nasz kolega ze SZWLA Adrian KWARCIAK (7:05). Pierwsza z pań to Sandra Skupińska z klubu „Stargard ja się nie ścigam” z czasem 8:48, druga Natalia Kwarciak (9:44), a trzecia Nikola Piechocka z klubu FENIKS STARGARD (10:22).

Na dystansie 5 km pierwsze miejsce zdobył Andrzej KUŚMIDER STARGARD  00:16:29, drugi był Grzegorz TERLIKOWSKI STARGARD ZAKŁAD KARNY z czasem 00:17:51, a trzeci Krzysztof PLESNER z JRG3 SZCZECIN z czasem 00:18:50. Wśród kobiet pierwsze miejsce na podium wywalczyła Magdalena Krukowska ze SZWLA z czasem 22:18, druga była Izabela Tews z Chociwla z czasem 22’;47, a trzecia Milena Gajda-Lipińska ze Stargardu z czasem 25:01.

W biegu oprócz naszych medalistów wzięli udział także Izabela Świgoń, Bogdan Skowroński, Ariel Langner i Sławomir Krajewski . Przedstawiciele SZWLA brali także udział w biegu Tropem Wilczym w Koszalinie. Sebastian Łukaszewski był drugi, a Roman Jarzyna zajął trzecie miejsce w swojej kategorii.