Blisko 5500 uczestników 46 Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego! Wielka frajda dla wszystkich sportowców amatorów i zawodowców w biegach narciarskich, który odbył się w dniach 3-6 marca 2022 roku w Jakuszycach. Starty odbywały się m. In. na dystansach 6, 25, 30, 50km w stylu klasycznym i łyżwowym (30km FT)

Organizatorzy dokonali wielkich starań i są ogromnie wdzięczni, że pasjonaci biegów narciarskich wystartowali, że nie straciliście radości z uprawiania narciarstwa biegowego, choć już od paru lat czasy, w których żyjemy, stają się coraz trudniejsze.

„Dzięki temu, że można było rozegrać zawody w normalnej formule, czyli ze startami wspólnymi, w porównaniu z poprzednim rokiem frekwencja miała tendencję zwyżkową. Znowu mogliśmy się wszyscy spotkać, być razem, znacznie bardziej, niż rok temu. Mamy nadzieję, że w 2023 roku frekwencja będzie jeszcze wyższa, tym bardziej, że ma być już gotowe Dolnośląskie Centrum Sportu “Polana Jakuszycka”. Teraz jednak wielu z nas i Was myślami jest gdzie indziej. 46 Bieg Piastów odbywał się w cieniu agresji Rosji na Ukrainę. Wobec tej tragedii nie można i nie wolno być obojętnym czy neutralnym. Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy w czasie Biegu Piastów wzięli udział w Jakuszycach w zbiórce darów “Pomoc dla Ukrainy” – jak piszą organizatorzy festiwalu.

Bieg Piastów na dystansie 25 km w stylu klasycznym został rozegrany na pięknych trasach Gór Izerskich w Szklarskiej Porębie, na obszarze pomiędzy Jakuszycami, stacją turystyczną Orle i okolicami Koziego Grzbietu. Był ostatnią, ale najliczniejszą konkurencją 46 Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego. Ukończyło go 1511 osób, w tym 380 kobiet. W ostatnich latach w imprezie tej bierze udział reprezentant Stargardzkiego Klubu Lekkoatletycznego – Julian Wójcik.

6 marca godzina 8:00, 6 stopni mrozu, nie wieje, nie pada. Waldemar Witulski, zwycięzca Biegu Piastów w 1984 i 1987, sprawdza warunki dla marki Salomon. – Lekki podkład z klistera i zacierane. Ale to jeszcze może się zmienić – mówi Waldemar Witulski. Start Biegu Piastów na dystansie 25 km o godz. 10:00 na Polanie Maliszewskiego.

Panie Julianie, widzę, że nie tylko bieganie ale i narty – zaskoczył mnie Pan.

Tak,  na narty skusiła mnie Mistrzyni olimpijska i świata, naturalnie – Justyna Kowalczyk, to ona namówiła mnie do uprawiania narciarstwa biegowego i bardzo jestem jej za to wdzięczny, bo to ciekawa dyscyplina sportowa i w okresie  zimowym z pięknymi widokami przy ładnej pogodzie w Jakuszycach.

Jak długo bawi się Pan w narciarstwo biegowe i jak to się zaczęło ?

Odbyło się to bardzo spontanicznie w latach jak Justyna odnosiła największe sukcesy sportowe i nieomal cała Polska „żyła” jej sukcesami, pomyślałem sobie, że ja też muszę być „mistrzem” nart (co prawda tylko dla siebie) i tak to się zaczęło z nartami biegowymi. Nie tylko chciałem  „posmakować” tego sportu  ale i  wystartować na zawodach.

I co dalej ?

Podpatrywałem jak się to „robi” – naturalnie przed TVP, następnie pojechałem do Jakuszyc po naukę sam ze sobą. Aby już w sposób naturalny podpatrzeć jak to robią inni no i tytułem prób i błędów – poszło.

Po miesiącu ponownie pojechałem do Jakuszyc ale oczywiście już na zawody na dystansie 26 km. Pamiętam, że  na mecie miałem wielką satysfakcję z ukończenia biegu i nie byłem ostatni. Było to bodajże w 2012 roku.

W następnych latach dystans był niezmienny, zawody odbywały się na dystansach od 25 do 28 km.  Az w końcu chodziło mi po głowie a dlaczego nie spróbować na dystansie 50 km czyli  tz bieg królewski w Biegu Piastów. No i mam zaliczonych również kilka „pięćdziesiątek”.

Co jest ważne w biegach narciarskich ?

Wiadomo, że przygotowanie fizyczne – jak w każdej dyscyplinie sportowej a w narciarstwie oczywiście narty, technika jazdy na nich i chyba jednak najważniejsze przygotowanie nart do startu w danym dniu zawodów.

A co to oznacza ?

W zależności jaki rodzaj nart posiadamy. Dziś jest tak szeroki ich wybór, że ja osobiście nie „nadążam”. Ale wracając do sedna tematu to chodzi oczywiście o ich przygotowanie czyli smarowanie. A ponieważ mnie osobiście to nie bawi, więc zdaje się zawsze na serwisantów. I tu kilka razy poległem bo tak mi przygotowano narty do zawodów, że ledwo doczłapałem do mety. Źle posmarowane narty to jakbyś nie był w jakiej formie fizycznej to nie masz szans na dobry wynik. Ogólnie rzecz biorąc przeważnie chodzi o tz. trzymanie nart czyli po chłopsku mówiąc narta nie trzyma i wpadasz w poślizg. Ale to są też uroki tego sportu.

A jak poszło w tym roku ?

Ogólnie rzecz biorąc jestem zadowolony ze startu a nawet lekko zaskoczony na plus. Biorąc pod uwagę, że nie startowałem w poprzednim roku przez pandemię i brak przygotowania fizycznego i jakiegokolwiek  zapoznania się z nartami było OK. Na 1891 zarejestrowanych zawodników, ukończyło bieg 1511 startujących. Ja witałem się na mecie jako 906 z czasem 2.43,07 – zrobiłem to w tempie raczej dobrze spacerowym.

A jaki ma Pan najlepszy wynik na królewskim dystansie czyli 50 km ?

Oj,  to było chyba w 2019 roku, zameldowałem się na mecie gdzieś w granicach 4 godzin i 40 minut.

Kto startował ze sław polskiego sportu w tym roku ?


Justyna Kowalczyk-Tekieli
startowała w Biegu Piastów po raz czwarty. Dwa razy wygrała na 50 km (w 2017 i 2019), w 2020 była druga na 25 km. Pamiętne są także jej zwycięstwa na jakuszyckich trasach w Pucharze Świata na 10 km klasykiem w 2012 i 2014 roku. Tym razem jej pobyt w Jakuszycach miał charakter nie tylko sportowy, ale i rodzinny – towarzyszą jej mąż Kacper, brat Stefan Tomasz (obaj również przebiegli 50 km), rodzice, trener Aleksander Wierietielny i pies Maniek. Start Justyny Kowalczyk-Tekieli wzbudził duże zainteresowanie innych zawodników i kibiców, na każdym kroku spotykała się z wyrazami sympatii. Zajęła drugie miejsce wśród kobiet.

Świetne dziewiąte miejsce na 30 km zajęła wicemistrzyni olimpijska i mistrzyni świata w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska, która mieszka w Jeleniej Górze i często przyjeżdża do Jakuszyc na biegówki.

Czy ma Pan możliwości zorganizowania takiego wyjazdu dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby się zgłosił po naukę i starty na nartach ?

No ciekawe pytanie – do przemyślenia.  Myślę, że jest to możliwe i do wykonania. Zakwaterowanie z wyżywieniem jest do ogarnięcia. Nauka to Witold ze mną i za rok startujemy ! Ale to trzeba by było już się zorganizować gdyż kwatery nie czekają na ostatnią chwilę lecz należałoby już pomyśleć z rezerwacją. Grupy po 8-10 osób w wyznaczeniem terminów oczywiście w grudniu, styczniu i lutym bo w marcu to start.

WYNIKI

25 km techniką klasyczną BIEG PIASTÓW 2022

Mężczyźni
1. Kacper Antolec 1:07:53
2. Piotr Sobiczewski 1:08:28
3. Tomas Veber 1:08:29

Kobiety
1. Andżelika Szyszka 1:18:07
2. Weronika Jarecka 1:21:26
3. Jana Jetmarova 1:22:33

50 km techniką klasyczną BIEG PIASTÓW 2022

Mężczyźni
1. Michał Skowron 2:34:22
2. Richard Leupold 2:34:49
3. Kacper Antolec 2:34:59

Kobiety
1. Adela Boudikova 2:47:35
2. Justyna Kowalczyk 2:55:11
3. Jadwiga Grynkiewicz 3:12:23

GALERIA