41 Biegu Piastów

Historia Biegu Piastów sięga 1976 roku, po powstaniu województwa jeleniogórskiego. To wiele ułatwiło, tym bardziej ze dyrektorem wydziału sportu w Urzędzie Wojewódzkim był wówczas Julian Gozdowski i zarazem dyrektor biegu.

W pierwszy Bieg Piastów wystartowało 531 startujących osób, w tym sporo dzieci. Już po drugim Biegu, w 1977 roku, Julian Gozdowski został zaproszony na Bieg Wazów do Szwecji, gdzie po raz pierwszy dyskutowano o przyjęciu BP do grona Euroloppet.

Od 1976r. Bieg odbywał się corocznie, po za jednym w okresie stanu wojennego.

Na Polanie Jaskuszyckiej w początkach nie było nic – stał stary pociąg z wagonami, w których zawodnicy przebierali się, było tam też biuro zawodów.

Międzynarodowa Trzydniowa Impreza Biegowa Bieg Piastów to dzisiaj „Festiwal Narciarstwa Biegowego” w Jakuszycach. W zabawie sportowej udział bierze ok. 6 tys. osób plus kibice.

Narciarskie biegi masowe, organizowane ze wspólnego startu, otwarte dla wszystkich: zawodników, amatorów, kobiet, mężczyzn, starszych
i młodych narciarzy o różnym poziomie zaawansowania sportowego ( kondycyjnego i technicznego). Organizację większości tych imprez zapoczątkowano w latach 70. XX wieku. Jednym z powodów, które przyczyniły się do przeprowadzania tych biegów było szukanie skutecznego środka zapobiegającego postępującym ograniczeniom aktywności ruchowej człowieka na skutek powszechnej motoryzacji, mechanizacji oraz automatyzacji w pracy i życiu codziennym. Po pewnym czasie okazało się, że długotrwały bieg, połączony z rywalizacją i emocjami jej towarzyszącymi jest doskonałym sposobem odreagowania na negatywny wpływ cywilizacji. Narciarskie biegi masowe stawały się, więc coraz bardziej popularne, organizowano je nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Północnej, Azji a nawet Australii.

Najstarszym, w zarazem najbardziej popularnym na świecie narciarskim biegiem masowym jest Bieg Wazów -Vasaloppet, który odbywa się od 1922 roku. Jego długość wynosi 90 km., a trasa prowadzi z miejscowości Salen do Mora. Jest najdłuższym biegiem w światowej lidze biegów długodystansowych, a jego organizacja związana jest z historią Szwecji, a konkretnie z Gustawem Wazą

W ostatnim okresie festiwal  Biegów Piastów odbywa się na dystansach: 50 km CT, (styl  klasyczny), 30 km FT,  25 km CT, 9 km CT i wiele innych biegów w innych terminach.

Podczas 41. Biegu Piastów Julian Gozdowski odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zadecydował o tym prezydent RP Andrzej Duda. Odznaczenie wręczyła posłanka Marzena Machałek, a wśród byli gratulujących parlamentarzyści, marszałek dolnośląski Cezary Przybylski i zwyciężyczyni  41. Biegu Piastów, mistrzyni świata i olimpijska, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata, Justyna Kowalczyk.

10           CZE        TUKA Ondrej  – 1:15:00

1. Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego – ponad pięć tysięcy sto startujących, dwa tysiące kibiców na głównym biegu, ponad dwieście osób zaangażowanych w organizację, trzy konkurencje zaliczane do Worldloppet…

Statystyki poszczególnych biegów (od największego do najmniejszego pod względem ilości zawodników na mecie):

50 km Worldloppet Zwycięzcy – Pavel Ondrasek i Justyna Kowalczyk. Ukończyło 1375, w tym 141 kobiet.

25 km – Memoriał Wandy i Jerzego Lechowiczów, Worldloppet Zwycięzcy – Jakub Psenicka i Emilia Romanowicz. Ukończyło: 1300, w tym 270 kobiet.

9 km Zwycięzcy – Maciej Zdziechowski i Emilia Romanowicz. Ukończyło: 805, w tym 255 kobiet.

16 km Zwycięzcy – Krzysztof Małkiński i Klaudia Kołodziej. Ukończyło: 523, w tym 195 kobiet.

30 km (jedyny bieg techniką dowolną) Worldloppet Zwycięzcy: Dusan Kozisek i Róża Łyjak. Ukończyło: 410, w tym 49 kobiet.

10 km Rodzinna Dziesiątka Zwycięzcy: Łukasz Bronowicki i Anna Gałek Ukończyło: 340, w tym 130 kobiet.

15 km Memoriał Stanisław Michonia Zwycięzcy: Dan Slechta i Anna Gałek Ukończyło: 220, w tym 59 kobiet.

10 km Nocna Dziesiątka Tomasz Kałużny i Anna Gałek Ukończyło: 135, w tym 41 kobiet.

W sumie na mecie: 5108 osób (przed rokiem 4996).Ponadto rozegrano dwa biegi dziecięce: Bieg Przedszkolaka i Wyprawę Polarną Zuchów.

Jako ciekawostkę dodam, że:

– w biegu na dystansie 50km nie ukończyło 39 mężczyzn i tylko 2 kobiety.

– w biegu na dystansie 25km nie ukończyło 2 mężczyzn i 0  kobiet.

A więc jasno widać jak mocne są nasze kobietki ,  fizycznie i psychicznie – również w sporcie.

Moje wypociny to: start na dystansie 25km CT –  778 miejsce z wynikiem 2:30:42h 6.01/km, M60/82 na 166 sześćdziesięciolatków.

Zapisy ruszają ok. września 2017 r. A więc Panie i Panowie  ………

Opracował: Julian Wójcik